دوازدهمين جشنواره تجليل از كارآفرينان برتر استان 1397/09/13

به گزارش روابط عمومي اتاق تعاون استان و به نقل از روابط عمومي اداره كل تعاون، كارورفاه اجتماعي خراسان رضوي؛ قربان ميرزايي در دوازدهمين جشنواره كارآفرينان برتر استان گفت: دستگاه هاي اجرايي موظف اند مسير و بستر كار و فعاليت براي كارآفرينان را فراهم كنند و كسي حق ندارد ايجاد مشكل و يا مانع تراشي كند.

وي اظهار كرد : ما موظف به ريل گذاري، ايجاد بستر مناسب براي فعاليت و برداشت موانع از مسير آنان هستيم و تا كنون هم دولت در حد وسع و توان خود اين كار كرده و تسهيلات و اعتبارات و اختيارات خوبي را بدين منظور و با هدف ايجاد اشتغال در اختيار استان ها قرار داده است .

 وي عنوان كرد : حتي در برخي از اين موارد منابع و تسهيلات وجود دارد اما بخش خصوصي و مردم خيلي راغب به استفاده از اين ظرفيت و امكان مطلوب نبوده اند و از اين ظرفيت ها بهره مناسب گرفته نشده است.

ميرزايي با بيان اينكه امروز در شرايط جنگ اقتصادي هستيم كه شايد شدت آن كم از جنگ نظامي نباشد ، افزود : آن دوران جوانان ما درخط مقدم حضوري پرشور داشتند و بسياري از آنان فرماندهان ما در خط مقدم نبرد بودند و با ايثارگري و از خودگذشتگي و اهداي خون خود با شجاعت و جسارت تمام ايستادند و دشمن را بيرون راندند وحتي يك وجب از اين خاك را واگذار نكردند.

وي با بيان اينكه طي اين سالها براي حفظ اين خاك ، سرزمين و نظام خون ها و هزينه ها داديم و امروز نيز در اين جنگ اقتصادي بايد همچون آن دوران جوانان وارد ميدان شده و به عنوان رسالت خود فرماندهي اين جنگ را با تلاش خود در قالب كارآفرين ، محقق ، انديشمند ، پژوهشگر و غيره در جايگاه اقتصادي و كمك به رشد و توسعه اقتصاد اين سرزمين ايفا كنند.

وي در اين ميان تصريح كرد : ما براي خروج از اين شرايط راهي نداريم جز آنكه جوانان اين سرزمين از مسير كارفريني و سازندگي زمينه توسعه كشور را فراهم و در برابر دشمنان بايستيم.

 وي ادامه داد : بدين منظور بايد همه در كنار هم به توسعه كارآفريني و اشتغال كمك كنيم و عزم دولت هم در اين حوزه جدي است از آن رو كه منابع عظيمي را براي كارآفريني و اشتغال اختصاص داده و براي رونق توليد و اشتغال حمايت هاي متعددي را انجام داده است و همه دستگاه هاي اجرايي موظف به همكاري هستند.

سرپرست استانداري خراسان رضوي تصريح كرد : حضور جوانان در عرصه كارآفريني و تلاش مايه مباهات است و اين شجاعت، ريسك پذيري و بهره گيري از فرصت ها بسيار ارزشمند و در پي اين تلاش ها، ايجاد اشتغال وتامين، نياز كشور و موفقيت است.

وي با اشاره به چهل سالگي انقلاب عنوان كرد : ما كار بزرگي در پيش داريم طي اين سال هاي كارهاي بزرگ و ارزشمندي انجام شده در عين آنكه برخي اشكالات هم وجود دارد و امروز بايد در چهل سالگي انقلاب روند اين حركت از قوت و سرعت بيشتري برخوردار شود.

ميرزايي تصريح كرد :براي ريل گذاري اين مسير و جهت دهي مناسب تر به اين حركت بايد  تلاش و فعاليت مضاعف و گسترده اي شكل گيرد.

 وي با اشاره به ظرفيت هاي منابع انساني در اين خطه از جمله وجود بيش از 80 هزار دانش آموخته دانشگاهي جوياي كار گفت : نبايد انتظار باشد كه 80 هزار ميز براي اشتغال اين افراد آماده شود بلكه بايد خود آنان به اين حوزه اشتغال و توليد ورود يافته و بر مبناي توانمندي خود و ظرفيت و نياز استان و هر منطقه اقدام به فعاليت و كارآفريني براي خود و جمعي از جوانان مشابه خود نمايند.

وي تصريح كرد : وجود حوزه پژوهشي و دانشگاهي قوي در استان خود ظرفيتي براي جهت دهي به اين جوانان است چنانكه  امروز 181 دانشگاه و موسسه آموزش عالي و 250 هزار دانشجو و 4600 هيات علمي و تعداد زيادي شركت هاي دانش بنيان و313شركت  فناور و غيره در استان وجود دارد كه خود نشان دهنده ظرفيت ، توان ، بنيه علمي اين خطه و جوانان كارآزموده ماست كه بايد از آن در پيشرفت و توسعه استان بهره برد و اگرنتوانيم بيانگر ضعف ماست.

 

جشنواره باشكوه كارآفرينان برتر استان با حضور ابراهيم ميرزايي سرپرست استانداري خراسان رضوي،رييس كانون كارآفرينان برتر و جمعي از مديران و مسئولين استاني ازكار آفرينان برگزيده در سالن تلاش مجموعه فرهنگي ورزشي كارگران برگزارشد.

مهندس محمد سنجري نيز ضمن خيرمقدم به كارگران،كارآفرينان مديران بنگاه هاي اقتصادي و مسئولين استاني در اين جشنواره در سخناني اظهاركرد:امروز همچون گذشته با هم بودن،همراهي كردن در مشكلات و در كنار يكديگر و با اتحاد و همدلي كار و تلاش كردن رمز موفقيت در جنگ اقتصادي است.

 سنجري گفت: در بحث پيگيري مشكلات بنگاه هاي اقتصادي تنها دستگاهي هستيم كه چنانچه براي واحد توليدي مشكلي پيش آيد از همه زودتر از آن مطلع خواهيم شد ما مي بايست از سرمايه كارآفرين صيانت نموده و از آن حمايت كنيم.وي افزود: دولت بسترهاي لازم را براي ايجاد اشتغال و براي اينكه افراد به سمت كارهاي كارآفرينانه و خلاقانه حركت نمايند در تمامي زمينه ها از جمله كارورزي فارغ التحصيلان ، مهارت آموزي ، مشاغل خانگي ، اشتغال روستايي و عشايري و... به خوبي فراهم كرده است.

وي گفت در زمان جنگ تحميلي همه جوانان و مردم در برابر حملات دشمن با پشتيباني و حمايت هاي همه جانبه خود دفاع كردند امروز نيز كه ما در برابر جنگ اقتصادي قرار داريم همه بايد همانند گذشته و دوران جنگ تحميلي از كارآفرينان حمايت كنيم همه مي بايست پاي كار باشيم و همراهي و حمايت هاي لازم را انجام دهيم.

سنجري مهم ترين هدف برگزاري اين جشنواره را ترويج و توسعه فرهنگ كارآفريني و تلاش و تعهد ، خلاقيت و نوآوري و ايجاد فضاي تعامل ، همكاري و هم افزايي ميان فعالان عرصه اقتصادي و دست اندر كاران فضاي كسب و كار اعلام كرده و گفت: امروز كارآفريني، يك كار فرهنگي و ترويجي است و در صدد هستيم تا الگوهاي شايسته،خلاق و نو آور را به جامعه معرفي كنيم.

وي تصريح كرد:با توجه به شرايط كشور دولت اقدامات بسيار خوب و بستر هاي ايجاد اشتغال و كار آفريني را با پرداخت تسهيلات فراهم كرده است ولي متاسفانه فرهنگ غلط كار، عدم مهارت لازم توسط كارجويان و فارغ التحصيلان و نداشتن اعتماد به نفس از مشكلات پيش روي جوانان جوياي كار است.

مديركل تعاون، كار و رفاه اجتماعي خراسان رضوي در خاتمه تاكيد كرد اگر بخواهيم جامعه اي كار آفرين داشته باشيم بايد تلاش كنيم تا خانواده ها ،نظام تربيتي آموزش و پرورش ،دانشگاه ها و ... اصلاح شوند تا بستر هاي لازم براي كار آفريني در كشور مهيا و فراهم گردد.

 

شايان ذكر است در خاتمه از شركت هاي برتر حوزه كارآفريني تقدير به عمل آمد كه در بين آنها شركت هاي تعاوني مرزنشينان سفير سرخس، عسل كوهدشت و مرغداران متشكل گناباد نيز به عنوان كارآفرين برتر مورد تقدير قرار گرفته اند.